
Krāpniecība un aizdomīgas darbības
Lai pasargātu kopienas dalībniekus no krāpniecības, mēs īstenojam dažādus drošības pasākumus. Neskatoties uz to, vēlamies atgādināt, ka, sazinoties ar cilvēkiem tiešsaistē vai dodoties satikties klātienē, ir svarīgi būt īpaši uzmanīgiem.
Sekojošie interneta drošības padomi var pasargāt tevi no potenciāliem krāpniekiem un palīdzēt izvairīties no aizdomīgām darbībām.
- Neatklāj informāciju par sevi dalībniekiem, kurus nepazīsti un neuzskati par uzticamiem. Rīkojies uzmanīgi ar tādu personīgo informāciju kā pases dati, e-pasta adreses, tālruņa numuri, CV u.c.
- Ja tevi uzrunājis uzņēmums, vispirms iegūsti par to vairāk informācijas. Uzmanies no iespējamas krāpniecības gadījumā, ja nevari atrast informāciju par šo uzņēmumu.
- Nekad nepārskaiti naudu personai, ko iepriekš neesi satikusi/-cis, un nekad nepieņem naudu par bērnu pieskatīšanu pirms pakalpojuma sniegšanas. Šādi gadījumi gandrīz vienmēr ir krāpniecība.
- Neuzķeries uz skumjiem stāstiem. Ja nepazīstams cilvēks uztic tev stāstu, piemēram, par tuvinieka nāvi, iespējams tas ir krāpnieks, kurš manipulē ar tavām emocijām, lai pārliecinātu tevi veikt naudas pārskaitījumu.
- Pirms aizvadīt pirmo rezervāciju, satiecies, lai iepazītos klātienē. Ja iespējams, tikšanos sarunā publiskā vietā. Ja nejutīsies droši, šādā gadījumā varēsi vienkārši doties projām.
- Uzmanies, ja, sazinoties telefoniski, dalībnieks slēpj numuru vai izmanto ārzemju numuru. Lielākajai daļai dalībnieku ir vietējais tālruņa numurs.
- Neveic maksājumus nepazīstamās maksājumu lietonēs. Krāpnieki bieži vien izmanto viltotas maksājumu lietotnes, lai iegūtu upuru bankas kontu informāciju.
- Nekad nepieņem darba piedavājumus no personām, kuras neesi satikusi/-cis klātienē. Īstas ģimenes vēlēsies tevi satikt un iepazīt, pirms uzticēt tev darbu ar bērniem.
- Nekad nemaksā par iepriekšējās darbības pārbaudi un neizmanto sev nezināmus iepriekšējās darbības pārbaužu pakalpojumus. Aiz šādu pakalpojumu piedāvājumiem bieži vien slēpjas krāpnieki. Labākajā gadījumā tu zaudēsi naudu, bet sliktākajā – krāpniekiem būs izdevies iegūt tavu personīgo informāciju.
- Uzticies intuīcijai. Ja kaut kas šķiet pārāk labi, lai būtu patiesība, tā arī ir. Ja tu vēl šaubies par personas īsto identitāti, lūdzu, sazinies ar mums. Mēs labprāt aplūkosim dalībnieka profilu un sniegsim savu vērtējumu.
Vai tev ir aizdomas par krāpniecību?
Ja ievēro ko aizdomīgu vai saskati krāpniecības pazīmes, nekavējoties ziņo par to mums. Mēs tavu ziņojumu izmeklēsim un nepieciešamības gadījumā bloķēsim attiecīgā dalībnieka kontu.
Ja tev liekas, ka varētu būt kļuvusi/-is par identitātes zādzības upuri, iesakām vērsties policijā.